İş

Bu proje ile kurulacak serada kadınlar üretime başlayacak.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde devlet desteğiyle kurulacak serada kadınlar üretim yapacak.

İnebolu Kaymakamlığı ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) iş birliğiyle yürütülen “Serada Üreten Kadınlar” projesinin tanıtım toplantısı Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde gerçekleştirildi. İlçedeki kadınların üretime katılması amacıyla hayata geçirilen projenin tanıtım toplantısında İnebolu Kaymakamı Ahmet Vezir Baycar ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hülya Karaaslan sera projeleri hakkında kursiyerlere bilgi verdi.

Toplantıda konuşan Kaymakam Ahmet Vezir Baycar, proje kapsamında projenin ilk etabında yaklaşık 2 dönümlük sera kurulacağını belirterek, “İnebolu, Kastamonu’da seracılık potansiyeli en yüksek ilçemiz. İlçemiz 115 bin metrekare sera alanına sahip olup yaklaşık 650 sera ile uğraşmaktadır.Kastamonu Türkiye’de ekilebilir arazinin azlığı seracılığa olan talebi arttırmaktadır.Çünkü diğer illerde her türlü tarımı yapacak arazi sıkıntımız var. dane noktalarında.Dolayısıyla serada ciddi bir verim var.Vatandaşlarımızda geleneksel olarak böyle bir eğilim var ve serada pazarlama sorunu yok.Köylü pazarında, yerel pazarlarda ve pazarlarda satmak çok kolay. İstanbul’da İnebolu pazarı.”

Projenin detaylarına da değinen Baycar, “Şu anda iki sera projesini aynı anda hayata geçiriyoruz. Projemizin ilkinde 2 dönümlük modern bir sera kuracağız. Bu proje 2 milyon TL’lik bir proje. Projemize başlıyoruz. projemizi gerçekleştirerek hayata geçiriyoruz ve projemizin ilk parkurunu açıyoruz.İki dönümlük serada.Orayı topraklı ve topraksız alan olarak ikiye ayıracağız.Tamamen son teknolojiye uygun ranzalı ve topraksız üretim yapacağız. Bu proje çerçevesinde amacımız bir kadın kooperatifi kurmak.Bu tür projelerle kadınlarımıza destek olmak istiyoruz ve kadınlarımızın gücüne inanıyoruz.İnebolu’da onlarla çok iş yapacağız. kooperatifimizi kurup, belli bir eğitimden sonra bu işi yapabileceğine inandığımız kişileri seçeceğiz. İnebolu’da seracılık ve tarımı markalaştıracağız” dedi.

haber-acipayam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu