Haber

Holokost Anıt Merkezi’nden sarı yıldız takan İsrail heyetine eleştiri

İsrail’deki Yad Vaşem Holokost Anma Merkezi Başkanı Dani Dayan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dünkü oturumunda Nazi Almanyası’nın Yahudilere yönelik soykırımın sembolü olan sarı yıldız takmasını eleştirdi.

Reuters’in haberine göre Dayan, sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada “Biz yıldız değil, beyaz-mavi bayrak takıyoruz” dedi.

BMGK OTURUMUNA ‘BİR DAHA ASLA’ YAZAN YILDIZLARLA KATILDILAR

İsrail’in BM Büyükelçisi Gilad Erdan ve beraberindeki İsrail heyeti, 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin 30 Ekim Pazartesi günü BMGK’de düzenlenen oturuma, üzerlerinde “Bir daha asla” yazan sarı yıldızlar takarak katıldı. yaka. Erdan, burada yaptığı konuşmada, yıldızların “bir gurur simgesi ve kendilerini savunmak için savaşmaya yemin ettiklerini hatırlattığını” söyledi. Yad Vashem Başkanı Dayan, bunun “hem soykırım kurbanları hem de İsrail devleti için utanç getirdiğini” belirtti.

25. GÜNDE ÇATIŞMALAR

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e yönelik “Aksa Tufanı” adı verilen bir saldırı başlatırken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava bombardımanı başlattı. İsrailli yetkililer, Gazze’den gerçekleştirilen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı. Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze’de Kassam Tugayları’nın elinde 240 İsrailli esirin bulunduğunu kaydetti.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı da İsrail’in baskınlarında 3 bin 542’si çocuk, 2 bin 187’si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 binden fazla kişinin de yaralandığını bildirdi. İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 124 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli de yaralandı. İsrail bombardımanı nedeniyle Gazze’de 35, Lübnan’da ise 1 gazeteci hayatını kaybetti. (DIŞ HABER)

sarigol-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu